Të paktën 89 persona kanë vdekur, e mijëra të zhdukur në Indonezi - Bota Sot
Të paktën 89 persona kanë vdekur, e mijëra të zhdukur në Indonezi

Azia

Të paktën 89 persona kanë vdekur, e mijëra të zhdukur në Indonezi

Më: 19 mars 2019 Në ora: 09:46
Foto

Të paktën 89 persona kanë vdekur pas përmbytjeve të papritura dhe rrëshqitjeve të dheut që u përplasën në rajonin e Papua të Indonezisë, me akuza që pritet të rritet më tej, ndërsa ekipet e shptimit kërkojnë për dhjetra që ende mungojnë, tha agjensia kombëtare e fatkeqësive, shkruan AFP.

Po ashtu janë plagosur në fatkeqësi,Rrëshqitjet të shkaktuara nga shiu i rrëmbyeshëm të shtunën, detyruan që të evakuohenme rreth 6,800 familje në strehimore të përkohshme.

Ushtria ka marrë detyrën e zymtë për vendosjen e kufomave të baltës në çanta të trupit, me kërkimin e penguar nga malet e mbeturinave duke përfshirë shkëmbinjtë dhe pemët e rëna.

Shtatëdhjetë e katër njerëz mbeten të pagjetur, ndërsa rreth 150 pësuan kocka të thyer, shkurtime dhe lëndime të tjera.

"Shumë njerëz zgjedhin të qëndrojnë në strehimore, sepse ata janë ende të traumatizuar dhe kanë frikë nga përmbytjet më të mëdha, kështu që disa qendra evakuimi janë të paketuara", tha zëdhënësi i Agjencisë Kombëtare të Fatkeqësive, Sutopo Purwo Nugroho.

Qeveria ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme 14-ditore në Papua, e cila ndan kufirin me Papua New Guinea të pavarur në një ishull vetëm në veri të Australisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...