Netanyahu dhe Pompeo zotohen për të kundërshtuar 'agresionin' iranian - Bota Sot
Netanyahu dhe Pompeo zotohen për të kundërshtuar 'agresionin' iranian

Azia

Netanyahu dhe Pompeo zotohen për të kundërshtuar 'agresionin' iranian

Më: 20 mars 2019 Në ora: 18:59
Benjmain Netanyahu dhe Mike Pompeo

Diplomati i lartë amerikan Mike Pompeo dhe kryeministri izraelit Benjmain Netanyahu u zotuan të mërkurën për të kundërshtuar "agresionin" iranian, pasi të dy u takuan në Jerusalem vetëm disa javë përpara zgjedhjeve të Izraelit, shkruan AFP.

Netanyahu tha se presioni i Presidentit Donald Trump mbi Iranin tashmë kishte një efekt, duke iu referuar tërheqjes së tij nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015 midis Teheranit dhe fuqive botërore dhe ri-vendosjes së sanksioneve.

"Ne duhet ta rrisim atë, ne duhet ta zgjerojmë atë, dhe së bashku Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli po punojnë në koordinim të ngushtë për të kthyer prapa agresionin iranian në rajon dhe në mbarë botën", u tha gazetarëve Kryeministri pas ardhjes së Pompeut.

Pompeo foli për një konferencë në Lindjen e Mesme në Varshavë muajin e kaluar që përfshinte vendet arabe ashtu si dhe Izraelin, duke thënë se diskutimet përfshinin përpjekje për "të ndaluar sulmin rajonal të Iranit" midis çështjeve të tjera.

Sekretari amerikan i Shtetit gjithashtu vuri në dukje se Irani bën thirrje për shkatërrimin e Izraelit.

"Me kërcënime të tilla një realitet i përditshëm i jetës izraelite, ne ruajmë angazhimin tonë të pandërprerë ndaj sigurisë së Izraelit dhe mbështesim fuqishëm të drejtën tënde për të mbrojtur veten", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...