Shpërthimi kimik i fabrikës së Kinës vret gjashtë persona në Yancheng - Bota Sot
Shpërthimi kimik i fabrikës së Kinës vret gjashtë persona në Yancheng

Azia

Shpërthimi kimik i fabrikës së Kinës vret gjashtë persona në Yancheng

Më: 21 mars 2019 Në ora: 16:03
Foto

Gjashtë vetë janë vrarë në një shpërthim në një fabrikë kimike në Yancheng, Kinë lindore, thonë autoritetet lokale, shkruan BBC.

30 njerëz u plagosën gjithashtu në shpërthimin, i cili u zhvillua në orën 14:50 në uzinën e drejtuar nga Tianjiayi Chemical.

Shpërthimi u shkaktua nga një zjarr në fabrikë, që bën pleh, thanë zyrtarët për shtypin lokal.

Administrata e tërmetit në Kinë raportoi një trembje të barabartë me 2.2-magnitudë në kohën e shpërthimit.

Imazhet në mediat sociale treguan një shpërthim zjarri në vendin e ngjarjes, rënie të reve të zonës, njerëz të plagosur dhe dëmtim të ndërtesave.

Zyrtarët e cituar nga Reuters thanë: "Aktualisht, ekipet e shpëtimit janë në terren... Mirëpo shkaku i aksidentit është nën hetim".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...