Mijëra fëmijë mbetën të pastrehë gjashtë muaj pas tërmetit në Indonezi - Bota Sot
Mijëra fëmijë mbetën të pastrehë gjashtë muaj pas tërmetit në Indonezi

Azia

Mijëra fëmijë mbetën të pastrehë gjashtë muaj pas tërmetit në Indonezi

Më: 26 mars 2019 Në ora: 09:18
Foto

Mijëra fëmijë jetojnë në strehimore të improvizuara gjashtë muaj pas një tërmeti shkatërrues dhe tsunami që goditi qytetin indonezian të Palu, thane agjencitë e ndihmës, si autoritetet që luftojnë me një shërim "i dhimbshëm i ngadalshëm", shkruan AFP.

Tërmeti i magnitudës 7.5 dhe rrymat e mëvonshme që rrënuan qytetin bregdetar në ishullin e Sulawesit në shtatorin e kaluar, duke vrarë më shumë se 4300 njerëz, sipas agjencisë kombëtare të fatkeqësisë në Indonezi.

Të paktën 170,000 banorë nga Palu dhe rrethet janë ende të zhvendosur dhe lagjet e tëra janë ende në rrënojat, pavarësisht nga jeta që kthehet në normalitet në zona të tjera të qytetit.

"Gjashtë muaj pas kësaj fatkeqësie ne jemi shumë të shqetësuar për rreth 6,000 fëmijë që ende jetojnë në strehim të përkohshëm, si tenda, si dhe mijëra të tjerë që jetojnë në shtëpitë që janë dëmtuar", tha Tom Howells i Save the Children.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...