Vriten 16 persona nga një sulm me bombë në Pakistan - Bota Sot
Vriten 16 persona nga një sulm me bombë në Pakistan

Azia

Vriten 16 persona nga një sulm me bombë në Pakistan

Më: 12 prill 2019 Në ora: 09:14
Ilustrim

Së paku 16 persona janë vrarë dhe rreth 12 janë plagosur pas një shpërthimi në jugperendim të Pakistanit.

Shefi i policisë, Abdur Razzaq Cheema i tha Radios Evropa e Lirë se eksplozivi ishte i vendosur në një veturë e cila gjendej e parkuar pranë një tregu.

Në mesin e vktimave janë edhe dy fëmijë dhe disa fëmijë tjerë të plagosur janë dërguar në spital.

Sulmi kishte në shënjestër pjesëtarët shiit të komunitetit Hazara.

Askush deri në tani nuk e ka marrë përgjegjësinë, por sulme të ngjashme në të kaluarën janë ndërmarrë nga grupet ekstremiste sunit.

Jam Kamal Khan, një zyrtar i lartë i rajonit ku ndodhi sulmi, tha se “armiqtë e njerëzimit janë prapa këtij akti terrorist”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...