Presidenti sirian nis bisedimet e paqes me rusët

Azia

Presidenti sirian nis bisedimet e paqes me rusët

Më: 20 prill 2019 Në ora: 20:23
Bashar al-Assad

Presidenti sirian Bashar al-Assad u takua me zyrtarë të lartë nga aleati i tij më i fortë Rusia në Damask, të premten dhe të shtunën për të bisedime të paqes, duke marrë me qira portin e Tartus dhe tregtinë mes dy vendeve, njoftoi media shtetërore në Siri, shkruan Reuters.

Rusia ka ndihmuar forcat e Asadit të marrin pjesën më të madhe të vendit, por lufta tetëvjeçare vazhdon. Sjelljet e verilindjes dhe veriperëndimit janë jashtë kontrollit të tij, ndërsa sanksionet dhe mungesa e karburantit po e shtrëngojnë ekonominë.

Moska ka shtyrë për një proces politik që përfshin bisedimet mbi një kushtetutë të re dhe zgjedhje si një mënyrë për t'i dhënë fund konfliktit, por Assad ka hedhur poshtë mundësinë që opozita e mbështetur nga Turqia ose vendet e huaja të mund të marrin pjesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat