Irani dhe Pakistani ‘bashkojnë forcat’ për të luftuar terrorizmin - Bota Sot
Irani dhe Pakistani ‘bashkojnë forcat’ për të luftuar terrorizmin

Azia

Irani dhe Pakistani ‘bashkojnë forcat’ për të luftuar terrorizmin

Më: 22 prill 2019 Në ora: 12:18
Hassan Rouhani dhe Imran Khan

Presidenti iranian Hassan Rouhani njoftoi të hënën se ai dhe kryeministri Pakistani Imran Khan u pajtuan që të ngrinin një "forcë reagimi" të përbashkët kufitare për të luftuar terrorizmin, shkruan AFP.

"Ne ramë dakord për të krijuar një forcë të përbashkët reagimi të shpejtë në kufijtë për të luftuar terrorizmin", tha Rouhani në një konferencë të përbashkët shtypi, pas muajsh të tërë të tensioneve në rritje mbi sulmet në të dy anët e kufirit të të dy vendeve.

Kufiri kufizon krahinën e paqëndrueshme juglindore të Iranit, e cila ka qenë skenë e sulmeve të shpeshta ndaj forcave të sigurisë të Iranit.

Vizita e Khan në Iran, e para që kur mori detyrën vitin e kaluar, vjen pasi personat e armatosur të cilët Islamabad thotë se ishin të bazuara në Iran, vranë 14 anëtarë të forcave të sigurisë të Pakistanit javën e kaluar në krahinën e vet Balochistan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...