Zyra e Hong Kongut është goditur nga sulmi kibernetik i lidhur me Kinën - Bota Sot
Zyra e Hong Kongut është goditur nga sulmi kibernetik i lidhur me Kinën

Azia

Zyra e Hong Kongut është goditur nga sulmi kibernetik i lidhur me Kinën

Më: 25 prill 2019 Në ora: 10:21
Ilustrim

Zyra e Amnesty International në Hong Kong është goditur nga një sulm në internet gjatë viteve nga hakerat me lidhje të njohura me qeverinë kineze, tha të enjten grupi i të drejtave, shkruan AFP.

Sulmi vjen në një kohë të shqetësimit në rritje në Hong Kong për liritë e tkurrura, ndërsa Pekini përkul muskujt dhe vendet perëndimore shqetësohen rreth dominimit global të Kinës në rrjetet e telekomunikacionit.

Amnesty tha se së pari zbuloi se sistemet e saj ishin komprometuar më 15 mars, kur zyra e saj në Hong Kong emigroi infrastrukturën e saj IT në rrjetin ndërkombëtar më të sigurt të grupit të të drejtave, si pjesë e një përmirësimi të planifikuar.

Grupi solli një ekip ekspertësh për të hetuar.

"Ekspertët kibernetik të mjekësisë ligjore ishin në gjendje të vendosnin lidhje midis infrastrukturës së përdorur në këtë sulm dhe fushatat e mëparshme të raportuara APT lidhur me qeverinë kineze", tha grupi në një deklaratë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...