Sri Lanka bllokon mediat sociale pas trazirave anti-myslimane - Bota Sot
Sri Lanka bllokon mediat sociale pas trazirave anti-myslimane

Azia

Sri Lanka bllokon mediat sociale pas trazirave anti-myslimane

Më: 13 maj 2019 Në ora: 09:44
Ilustrim

Sri Lanka bllokuan aksesin në Facebook dhe WhatsApp të hënën pas një postimi të ndezur nga trazirat anti-myslimane nëpër disa qytete që nga pasojat e fundit nga sulmet vetëvrasëse të së dielës në Ditën e Pashkëve, shkruan AFP.

Grupet e krishtera sulmuan dyqanet në pronësi të myslimanëve në qytetin verilindor të Chilaw të dielën duke reaguar në një postim në Facebook nga një tregtar, thanë policia.

Forcat e sigurisë qëlluan në ajër për të shpërndarë turmat, por dhuna u përhap në qytete të afërta ku gjithashtu u sulmuan bizneset myslimane.

Sri Lanka ka qenë në skenë që nga sulmet e 21 prillit nga bombarduesit vetëvrasës xhihadist në tre hotele dhe tri kisha që la 258 të vdekur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...