Fitimet bien në tri bankat kryesore të Japonisë, ekonomia ngadalësohet - Bota Sot
Fitimet bien në tri bankat kryesore të Japonisë, ekonomia ngadalësohet

Azia

Fitimet bien në tri bankat kryesore të Japonisë, ekonomia ngadalësohet

Më: 15 maj 2019 Në ora: 13:47
Japoni

Tri bankat kryesore të Japonisë kanë raportuar fitime vjetore më të ulëta.

Tre bankat më të mëdha të Japonisë njoftuan të mërkurën fitime vjetore më të ulëta, duke theksuar sfidat me të cilat ballafaqohet industria bankare pasi ekonomia e tretë më e madhe në botë duket të jetë në krye të një rënie tjetër.

Madhësia e rënies ka ndryshuar – Sumitomo Mitsui Financial Group kishte një rënie prej 1% ndërsa rivali Mizuho raportoi një pikiatë 83% – të tre tregojnë vështirësitë që bankat kanë në lundrimin e politikës monetare ultra të lirshme të Japonisë, raporton “Reuters”.

Bankat japoneze kanë pasur për të përballuar me vite me një popullsi të plakur dhe të tkurrur dhe stimulim masiv të bankës qendrore që i ka lënë ata me kufij të dobët të fitimit. Tani ka shenja të dobësisë ekonomike në horizont.

Një vlerësim i qeverisë këtë javë tregoi se Japonia mund të jetë tashmë në recesion për shkak të ndikimit të një lufte tregtare të SHBA-Kinës dhe kërkesës së dobët të jashtme. Kjo ka të ngjarë të shtyjë shpenzimet e borxheve të këqija për bankat, ndërkohë që më shumë hua hidhen.

“Fitimi ynë kryesor ra për një vit të katërt drejt. Ne kishim pritur këtë, por mjedisi është shumë i vështirë, “tha Kantesugu Mike, shefi ekzekutiv i grupit financiar Mitusbishi UFJ Financial.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...