Pompeo takon udhëheqësin pro-demokratik të Hong Kongut - Bota Sot
Pompeo takon udhëheqësin pro-demokratik të Hong Kongut

Azia

Pompeo takon udhëheqësin pro-demokratik të Hong Kongut

Më: 17 maj 2019 Në ora: 10:56
Martin Lee, lideri i demokracisë në Hong Kong

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo, u takua me udhëheqësin e demokracisë në Hong Kong Martin Lee të enjten, tha Departamenti i Shtetit, pasi aktivistët e Hong Kongut kërkonin të prishnin një ligj të propozuar për ekstradimin e nxitur nga Pekini, shkruan Reuters.

"Sekretari Pompeo shprehu shqetësim rreth amendamenteve të propozuara të qeverisë së Hong Kongut në ligjin e Urdhrit të fshehur, të cilat kërcënojnë sundimin e ligjit të Hong Kongut", tha departamenti në një deklaratë.

Lee themeloi partinë e parë pro-demokraci në Hong Kong në vitin 1990 dhe ka qenë një zë i shquar që bën thirrje për liri qytetare për banorët e qytetit.

Ligjvënësit e Hong Kongut besnikë ndaj Pekinit po shtyjnë të nxjerrin një ligj që do t'u lejojë njerëzve të akuzuar për një krim, duke përfshirë të huajt, të ekstradohen nga qyteti në vende pa marrëveshje formale të ekstradimit, duke përfshirë Kinën kontinentale.

Aktivistët e demokracisë kanë frikë se legjislacioni do të dëmtojë të drejtat dhe mbrojtjen ligjore në ish-koloninë britanike, të garantuara sipas Ligjit Bazë, kur u kthye në sundimin kinez më 1997.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...