Japonia teston trenin më të shpejtë të plumbit në botë

Azia

Japonia teston trenin më të shpejtë të plumbit në botë

Më: 20 maj 2019 Në ora: 10:33

Japonia ka filluar testimin e trenit të tij më të shpejtë ndonjëherë. Treni arrin deri në 400 km në orë.

Versioni ALFA-X filloi të premten testimin. 

Pritet që treni të fillojë punën rreth vitit 2030 dhe do funksionojë me shpejtësi deri në 360 km/h, duke u bërë treni më i shpejtë i plumbit në botë.

Ai gjithashtu pritet të kalojë trenin Fuxing  të Kinës që arrin 10 km më pak në orë, pavarësisht se është projektuar me të njëjtat aftësi shpejtësie si ALFA-X.

Modeli i ri përmban 10 vagonë. Treni do testohet në linjën midis  Sendai dhe Aomori. Testimet do zhvillohen pas mesnate, të paktën 2 herë në javë.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat