Kryeministri armen njofton pastrimin e gjyqësorit - Bota Sot
Kryeministri armen njofton pastrimin e gjyqësorit

Azia

Kryeministri armen njofton pastrimin e gjyqësorit

Më: 20 maj 2019 Në ora: 13:50
Nikol Pashinyan

Kryeministri armen Nikol Pashinyan të hënën njoftoi reforma të gjera gjyqësore pasi protestuesit bllokuan ndërtesat e gjykatave në Jerevan, duke e vënë në vëmendje thirrjen e tij për një demonstratë kundër gjyqtarëve që ai akuzon për anshmërinë politike, shkruan AFP.

"Gjykatat janë mbetje të ish-autoriteteve të korruptuara. Njerëzit nuk kanë besim në gjyqësor dhe prandaj nuk kanë legjitimitet", tha Pashinyan në një mbledhje televizive të kabinetit.

"Ka ardhur koha për një ndërhyrje kirurgjikale" me të gjithë gjyqtarët e nënshtruar për një kontroll të plotë gjatë një periudhe "kalimtare", tha ai.

Ai tha se gjyqtarët që "besojnë se nuk mund të jenë të drejtë" dhe ata që vendimet e të cilëve u gjetën të padrejta nga Gjykata Evropiane për të Drejtat e Njeriut duhet të japin dorëheqjen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...