Sulmuesi i xhamisë në Zelandë të Re është akuzuar për terrorizëm - Bota Sot
Sulmuesi i xhamisë në Zelandë të Re është akuzuar për terrorizëm

Azia

Sulmuesi i xhamisë në Zelandë të Re është akuzuar për terrorizëm

Më: 21 maj 2019 Në ora: 09:57
Foto

Njeriu i akuzuar për vrasjen e 51 personave në sulmin e xhamive të Christchurch është akuzuar për terrorizëm, thonë policia e Zelandës së Re, shkruan BBC.

Brenton Tarrant u akuzua për "përfshirje në një akt terrorist", tha policia të martën në një deklaratë.

Ai tashmë është përballur me akuza për vrasje e 51 personave dhe gjithashtu për vrasje në tentativë pas sulmit në dy xhami në qytetin Island të Jugut më 15 mars.

Australianët duhet të vijnë në gjykatë në qershor.

Është hera e parë që një person është akuzuar në Zelandën e Re me një akt terrorizmi sipas këtij ligji.

Policia - e cila u takua me familjet e viktimave dhe të mbijetuarit e tjerë për t'i informuar ata për akuzën para se të ishte shpallur - thanë se ata u konsultuan me ekspertë ligjorë dhe prokurorë përpara se të vendosnin masën shtesë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...