Gjashtë persona kanë vdekur gjatë trazirave në Indonezi - Bota Sot
Gjashtë persona kanë vdekur gjatë trazirave në Indonezi

Azia

Gjashtë persona kanë vdekur gjatë trazirave në Indonezi

Më: 22 maj 2019 Në ora: 14:27
Foto

Presidenti indonezian Joko Widodo tha se autoritetet kanë situatën e paqëndrueshme në kryeqytetin e vendit nën kontroll pasi gjashtë vetë vdiqën të mërkurën në trazira nga mbështetësit e rivalit të tij të humbur në zgjedhjet presidenciale të muajit të kaluar, shkruan AP.

Përleshjet filluan të martën mbrëma, kur mbështetësit e ish-gjeneralit Prabowo Subantos u përpoqën të detyronin rrugën e tyre në zyrat qendrore të agjencisë mbikëqyrëse të zgjedhjeve dhe kanë vazhduar të mbeten të paharruara që nga ajo kohë. Më shumë se dy automjete u dogjën ndërsa protestuesit morën përsipër lagje në Xhakarta qendrore, duke hedhur gurë dhe kokteje molotovi në drejtim të policisë, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës, topat e ujit dhe plumbat e gomës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...