Policia indiane përleshet me mbështetësit e Modi në Indi - Bota Sot
Policia indiane përleshet me mbështetësit e Modi në Indi

Azia

Policia indiane përleshet me mbështetësit e Modi në Indi

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 17:17
Foto

Mijëra mbështetës të kryeministrit indian Narendra Modi u përleshën me policinë të mërkurën, ndërsa marshuan në Kolkata për të protestuar kundër javëve të dhunës politike që kanë marrë të paktën 12 jetë, shkruan AFP.

Partia nacionaliste Bharatia Janata (BJP) e Modi dhe Kongresi Trinamool - i cili drejton shtetin e Bengalit Perëndimor - kanë akuzuar njëri tjetrin për të nxitur javë të dhunës gjatë dhe që nga zgjedhjet e fundit të Indisë.

Policia hodhi gaz lotsjellës dhe kanalet e ujit për të shpërndarë më shumë se 20,000 demonstrues të BJP-së, pasi ata u përpoqën të marshonin në selinë e policisë në Kolkata, kryeqytetin e shtetit.

Mbështetësit e BJP-së tundnin flamuj të partisë dhe thërrisnin slogane hindu si ata kalonin nëpër rrugët e ngushta të qytetit të epokës britanike të epokës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...