Kërkohet dorëheqja e lideres së Hong Kong Carrie Lam - Bota Sot
Kërkohet dorëheqja e lideres së Hong Kong Carrie Lam

Azia

Kërkohet dorëheqja e lideres së Hong Kong Carrie Lam

Më: 17 qershor 2019 Në ora: 09:02
Carrie Lam

Aktivisti më i shquar i studentëve të Hong Kongut, Joshua Wong, ka bërë thirrje për dorëheqjen e lideres Carrie Lam, pasi u lirua nga burgu.

Wong u bë fytyra e protestave pro-demokratike në 2014, të cilat bënë thirrje që qyteti të përzgjedhte udhëheqësit e vet.

Njerëzit në Hong Kong përsëri janë në rrugë, këtë herë kundër një projektligji kontradiktor për ekstradimin që lejon ekstradimin në territorin e Kinës.

Organizatorët thonë se më shumë se dy milionë njerëz u mblodhën në protesta për ta kundërshtuar atë.

Kjo përkundër se projektligji u pezullua nga Lam të shtunën.

Organizatorët thonë se protesta do të vazhdojë derisa ligji të hiqet krejtësisht.

Kritikët kanë thënë se ky legjislacion do t’i ekspozonte qytetarët e  Hong Kong-ut ndaj sistemit të brishtë të drejtësisë në Kinë dhe do të çonte në erozionin e mëtejshëm të pavarësisë gjyqësore të qytetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...