Tërmeti në Kinë, rritet numri i viktimave - Bota Sot
Tërmeti në Kinë, rritet numri i viktimave

Azia

Tërmeti në Kinë, rritet numri i viktimave

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 07:37
Kinë

Dje një tërmet me magnitutë 6 ballë të shkallës rihter goditi Kinën dhe qytetin e Yibin, në provincën jugore të Sichuan. Fatkeqësisht ka pasur edhe viktima nga tërmeti.

Lëkundja e madhe u shënua në orën 22:55 ku në orën lokale është 16:55. Pas kësaj lëkundje u shënuan edhe 62 lëkundje të tjera, disa të lehta dhe disa të fuqishme.

Numri i viktimave aktualisht është 12 ndërsa në spital ndodhen janë 125.

Tërmeti shkaktoi dëme të mëdha materiale duke shkatërruar shumë ndërtesa, biznese etj. Qeveria ka njoftuar se ka dërguar 5000 çadra, 10 000 shtretër dhe 20.000 batanije për banorët e mbetur pa shtëpi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat