Një specie e re e hardhucës gjendet në stomakun e dinozaurit në Kinë - Bota Sot
Një specie e re e hardhucës gjendet në stomakun e dinozaurit në Kinë

Azia

Një specie e re e hardhucës gjendet në stomakun e dinozaurit në Kinë

Më: 11 korrik 2019 Në ora: 19:40
Ilustrim

Një specie e panjohur e hardhucës është gjetur në stomakun e fosilizuar të një dinozauri në Kinë.

Një ekip i paleontologëve zbuloi në Microraptor mbetjet e një hardhucë pothuajse të plotë të ruajtur në stomakun e saj.

Kafsha është ndryshe nga çdo e njohur më parë nga periudha Cretaceous dhe përfaqëson një specie të re, Indrasaurus wangi, thanë hulumtuesit.

Ajo kishte dhëmbë të ndryshëm nga ato të njohura më parë nga Biola Jehol - një koleksion i fosileve 130-milionvjeçare nga Kina verilindore.

Studiuesit thanë se kjo ndoshta sugjeroi një dietë unike për këtë specie të re, e cila u zbulua nga një ekip paleontologësh të udhëhequr nga profesori Jingmai O'Connor nga Instituti i Paleontologjisë Vertebrore dhe Paleonetropologjisë nga Akademia e Shkencave në Kinë.

Zbulimit është rasti i katërt i dokumentuar i ruajtjes së mbetjeve në stomakun e  Microraptor.

Dinozauri tani dihet se është ushqyer me gjitarë, zogj, peshq dhe hardhuca, duke mbështetur interpretimin se ishte një grabitqar oportunist.

Studimi tregon se hardhuca është pothuajse e plotë dhe e artikuluar, duke treguar se ajo ishte gëlltitur me një kafshim.

Kjo dëshmon se Microraptor ushqehej në një mënyrë të ngjashme me zogjtë e gjallë mishngrënës dhe hardhuca.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...