Dy persona të vdekur, dhjetëra shtëpi të dëmtuara nga tërmeti indonezian - Bota Sot
Dy persona të vdekur, dhjetëra shtëpi të dëmtuara nga tërmeti indonezian

Azia

Dy persona të vdekur, dhjetëra shtëpi të dëmtuara nga tërmeti indonezian

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 09:27
Foto

Një tërmet i fortë në Indonezi lindore vrau dy njerëz dhe dëmtoi të paktën dhjetëra shtëpi, tha një zyrtar i fatkeqësive të hënën, pasi qeveria shpalli një periudhë shtatë-ditore të reagimit ndaj emergjencave, shkruan AP.

Tërmeti 7,3 magnitudë të dielën ishte në qendër 166 kilometra në juglindje të kryeqytetit Ternate, kryeqyteti i provincës Veri Maluku, në një thellësi prej vetëm 10 kilometrash. Tërmeti i ishte shumë i fuqishëm i cili mund të shkaktojë më shumë dëme.

Zëdhënësi i Agjencisë Kombëtare të Fatkeqësive Agus Wibowo tha se dy gra u vranë nga shembja e shtëpive dhe më shumë se 2,000 njerëz kanë ikur në strehimore të përkohshme. Tërmeti u pasua nga të paktën 65 tronditje të vogla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...