Udhëheqësja i Hong Kongut dënon dhunën kundër policisë - Bota Sot
Udhëheqësja i Hong Kongut dënon dhunën kundër policisë

Azia

Udhëheqësja i Hong Kongut dënon dhunën kundër policisë

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 09:35
Foto

Udhëheqësi i Hong Kongut Carrie Lam tha të hënën se protestuesit e përfshirë në përleshjet e fundit me policinë mund të përshkruheshin si "protestues" dhe se ajo mbështeti policinë që mbështeste ligjin dhe kërkonte ata që ishin përgjegjës, shkruan Reuters.

Lam bëri komentet në një spital ku tre oficerë të policisë po trajtoheshin për plagë të pësuara nga dëmtimet të dielën me demonstruesit të zemëruar për një projekt-ligj të diskutueshëm për ekstradimin.

Hong Kongu është tronditur nga një varg protestash të mëdha dhe ndonjëherë të dhunshme në rrugë gjatë muajit të kaluar mbi projekt-ligjin e pezulluar të ekstradimit që do të lejonte që të dyshuarit për krime në Hong Kong të dërgoheshin në Kinë për t'u përballur me gjyqin në gjykatat nën kontrollin e Partisë Komuniste .

Kritikët e projektligjit thonë se ajo kërcënon sundimin e ligjit të Hong Kongut dhe dëshiron që tërësisht të tërhiqet dhe Lam të largohet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...