Shpërthim në fabrikën e gazifikimit, 10 të vdekur - Bota Sot
Shpërthim në fabrikën e gazifikimit, 10 të vdekur

Azia

Shpërthim në fabrikën e gazifikimit, 10 të vdekur

Më: 20 korrik 2019 Në ora: 22:20
Foto

Të paktën 10 persona kanë humbur jetën,19 janë plagosur  dhe pesë të tjerë janë raportuar të zhdukur si pasojë e shpërthimit të një fabrike gazifikimi. Ngjarja ka ndodhur në provincën Henan të Kinës qendrore, ndërsa numri i viktimave mund të rritet.

Mediat vendase raportojnë se shpërthimi ndodhi në zonën e ndarjes së ajrit dhe jo në zonën e rezervuarit të gazit.

Shpërthimet për shkak të aksidenteve janë të zakonshme në Kinë, përgjithësisht në sektorin industrial.

Në nëntor 2018, një rrjedhje gazi në një fabrikë kimike shkaktoi një shpërthim që rezultoi me vdekjen e 23 njerëzve në Zangzhuk City, i cili do të organizojë Lojërat Olimpike Dimërore 2022 dhe ndodhet 200 km në veriperëndim të Pekinit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat