Shpërthim në Kabul, plagosen 95 persona - Bota Sot
Shpërthim në Kabul, plagosen 95 persona

Azia

Shpërthim në Kabul, plagosen 95 persona

Më: 7 gusht 2019 Në ora: 10:26
Foto ilustrim

Një veturë bombë shpërtheu të mërkurën jashtë një stacioni policie në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul duke plagosur të paktën 95 persona.

Përgjegjësinë për sulmin e morrën talibanët të cilët thanë se një “qendër rekrutimi” ishte sulmuar nga një prej sulmuesve të tyre vetëvrasës.

“Një numër i madh i ushtarëve dhe policëve u vranë ose u plagosën,” thanë talebanët në një deklaratë.

Bomba shpërtheu kur një automjet ishte ndalur në një pikë kontrolli jashtë stacionit të policisë, tha zëdhënësi i ministrisë së brendshme të këtij vendi, Nasrat Rahimi.

Ndërkaq, një zëdhënës i ministrisë së shëndetësisë tha se 95 të plagosurit ishin dërguar në spitale. Shumica e tyre ishin civilë, përfshirë gra dhe fëmijë, tha ai.

Në ndërkohë që forcat e sigurisë atje kryen bastisje në disa pjesë të Kabulit gjatë natës dhe shkatërruan një strehë të madhe militantësh, raporton Reuters.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...