Stuhia Krosa niset drejt brigjeve të Japonisë - Bota Sot
Stuhia Krosa niset drejt brigjeve të Japonisë

Azia

Stuhia Krosa niset drejt brigjeve të Japonisë

Më: 15 gusht 2019 Në ora: 11:00
Foto

Shirat e rrëmbyeshëm kanë përfshirë disa pjesë në perëndim të Japonisë të enjten, teksa stuhia Krosa i është afruar kësaj zone, çka ka rezultuar me anulim të qindra fluturimeve dhe udhëtimeve me tren, si dhe më shumë se gjysmë milioni personave u është kërkuar që të evakuohen.

ADVERTISING

inRead invented by Teads

Autoritetet kanë paralajmëruar se rënia e shiut në disa zona mund të kalojë 1,000 milimetra brenda 24 orëve.

Stuhia Krosa, pritet të përcjellet me erëra deri në 108 kilometra në orë, kur të arrijë në zonën e Hiroshimas, ka thënë Agjencia japoneze e Meteorologjisë.

“Duke marrë parasysh parashikimet për rënie të shiut dhe erëra të fuqishme, ne iu kemi kërkuar njerëzve në zonat e prekura që të mos dalin jashtë dhe të bëjnë përgatitje për evakuim, nëse një urdhër i tillë merret nga autoritetet lokale”, ka thënë Sekretari i Qeverisë Japoneze, Yoshihide Suga.

Marrja e këtyre masave është konsideruar e domosdoshme pasi më shumë se 200 persona knë vdekur si pasojë e shiut të pandërprerë dhe vërshimeve që kanë ndodhur në perëndim të Japonisë një vit më parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...