Vriten tre ushtarë turq - Bota Sot
Vriten tre ushtarë turq

Azia

Vriten tre ushtarë turq

Më: 22 gusht 2019 Në ora: 11:26
Ushtria turke (Foto arkiv)

Tre ushtarë turq u vranë në një përleshje me militantët kurdë në Turqinë juglindore, afër kufijve me Sirinë dhe Irakun, tha të enjten zyra e guvernatorit lokal.

Tre militantë nga Partia e jashtëligjshme e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) u "neutralizuan" në luftime, u tha më tutje në njoftim.

Ushtarët po ruanin sigurinë për kompaninë shtetërore të energjisë, pranë qytetit Silopi në Sirnak kur shpërtheu përleshja.

Militantët ishin vëzhguar më parë nga një dron, në të njëjtën zonë, deklaruan autoritetet.

PKK, e caktuar një organizatë terroriste nga Turqia, Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, filloi një kryengritje kundër shtetit turk më 1984. Më shumë se 40,000 njerëz janë vrarë në konflikt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...