Indonezi: Studentët zhvillojnë pajisjen për gjetjen e viktimave - Bota Sot
Indonezi: Studentët zhvillojnë pajisjen për gjetjen e viktimave

Azia

Indonezi: Studentët zhvillojnë pajisjen për gjetjen e viktimave

Më: 2 shtator 2019 Në ora: 18:01
Studentët

Studentët në Indonezi kanë zhvilluar një pajisje me madhësinë e një karte krediti që përdor sinjale me frekuencë të lartë për të ndihmuar në gjetjen e viktimave pas një fatkeqësie natyrore.

Pajisja është gati aq e hollë, por shpikësit e saj nga një universitet indonezian thonë se nëse bllokoheni nën rrënojat pas një tërmeti, ajo mund të shpëtojë jetën tuaj.

Mjeti Deoterions lëshon një sinjal të lidhur me lëvizjen dhe frymëmarrjen e lehtë që mund të zbulohet deri në 10 kilometra larg.

Marrësi i sinjalit mund të futet në një telefon celular ose laptop dhe të punojë me një aplikacion të disponueshëm në sistemet Apple dhe Android, thanë studentët.

Satri Viradinata Riadi Boer (23), një nga studentët, tha se shpikja ishte frymëzuar nga një tërmet me madhësi 7.6 ballë që goditi qytetin e tij të lindjes Padang në ishullin Sumatra 10 vjet më parë, në të cilin ai humbi një mik dhe një mësues, dhe në të cilën nëna e tij u plagos.

"Çdo gjë mund të ndodhë nëse dikush është nën rrënoja shumë gjatë. Viktimat mund të kenë nevojë për një amputim të krahut ose këmbës, ose të mbarojnë oksigjenin, "tha Boer, duke përmendur se gjetja e njerëzve nën rrënoja pas një tërmeti është gara më e rëndësishme me kalimin e kohës.

Tre studentët nga Universiteti Bravidian morën një patentë për prototipin e tyre, i cili kushton shtatë dollarë, por thanë se donin ta përsosnin pajisjen përpara se të mendonin ta bënin atë në dispozicion të publikut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat