Koreja e Veriut në gatishmëri, pasi kërcënohet nga stuhia - Bota Sot
Koreja e Veriut në gatishmëri, pasi kërcënohet nga stuhia

Azia

Koreja e Veriut në gatishmëri, pasi kërcënohet nga stuhia

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 18:46
Foto

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un ka kryesuar një takim urgjent të zyrtarëve të qeverisë ndërsa një tajfun i fuqishëm filloi të përplasë vendin, raporton BBC.

Typhoon Lingling ka shkaktuar përçarje të gjerë në të gjithë Korenë e Jugut, me të paktën tre njerëz të vrarë dhe mijëra shtëpi të shkatërruara.

Ka frikë se stuhia mund të dëmtojë një pjesë në Veri, e cila vuan mungesa të mëdha ushqimore.

Mediat shtetërore thanë që zoti Kim pati kritika ndaj zyrtarëve për mungesën e tyre të veprimit.

Ai i përshkroi ata si "të pafuqishëm kundër tajfunit, të panjohur për seriozitetin e tij dhe të kapur me ndjenjë të lehtë", tha Agjensia Qendrore e Lajmeve Koreane.

Qeveria po i kushtonte "vëmendje parësore" mbrojtjes së të lashtave, si dhe digave dhe rezervuarëve, tha KCNA.

Banorët në zonat e prirura për përmbytje po evakuoheshin dhe "rojet" po monitoronin infrastrukturën kryesore si urat dhe ndërtesat, shtoi agjensia.

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat