Bllokohen shumë rrugë dhe aeroporti në Hong Kong, nga frika e shtimit të protestuesve - Bota Sot
Bllokohen shumë rrugë dhe aeroporti në Hong Kong, nga frika e shtimit të protestuesve

Azia

Bllokohen shumë rrugë dhe aeroporti në Hong Kong, nga frika e shtimit të protestuesve

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 19:15
Foto

Që të mos del nga kontrolli situata në fundjavë, policia ka bllokuar shumë rrugë dhe aeroportin e Hong Kongut.

Sikur para dy javësh, pritet që të ketë edhe më shumë protesta nga aktivistët kundër qeverisë në pushtet, transmeton Telegrafi.

Nga frika e shtimit të protestuesve, ushtria ka qëndruar gjatë tërë natës nëpër rrugë, derisa vazhdonin të ndizeshin zjarre nga protestuesit, në zona të ndryshme të qytetit.

Pakënaqësitë e protestuesve, janë shtuar edhe më shumë, pasi thirrjes së kancelares Angela Merkel, për marrëveshje paqësore, lidhur me ligjin për ekstradim.

Kërkesa që bëri Merkel, u bë si pjesë e takimit të saj në Pekin, për të rritur bashkëpunimin ekonomik me Gjermaninë, që nuk është më në nivelin e duhur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat