Në Izrael mbahen zgjedhjet e përgjithshme - Bota Sot
Në Izrael mbahen zgjedhjet e përgjithshme

Azia

Në Izrael mbahen zgjedhjet e përgjithshme

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 11:52
Benny Gantz dhe Benjamin Netanyahu

Izraelitët po votojnë në zgjedhjet e përgjithshme - të dytat në pesë muaj.

Kryeministri Benjamin Netanyahu i thirri zgjedhjet pasi dështoi të formojë koalicionin qeverisës, pas votimeve në prill.

Sondazhet e fundit të opinionit e nxorën partinë e tij Likud në konkurrencë të ngushtë me rivalen kryesore, Partinë Blu dhe Bardhë, të udhëhequr nga ish-shefi ushtarark, Benny Gantz.

Sondazhet sugjerojnë se asnjëra prej këtyre partive nuk do të ketë shumicë të qartë.

Bisedimet për formimin e koalicionit të ri pritet të nisin sa të përfundojnë votimet në orën 22:00 sipas kohës lokale dhe të dalin rezultatet e para.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...