Sulm kamikaz gjatë tubimit të presidentit, 24 të vdekur dhe 31 të plagosur - Bota Sot
Sulm kamikaz gjatë tubimit të presidentit, 24 të vdekur dhe 31 të plagosur

Azia

Sulm kamikaz gjatë tubimit të presidentit, 24 të vdekur dhe 31 të plagosur

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 09:35
Sulm kamikaz gjatë tubimit të presidentit

Gjatë tubimit të presidentit afgan Ashraf Ghani ka ndodhur një sulm kamikaz. Si pasojë e sulmit kanë humbur jetën 24 persona dhe janë plagosur 31 të tjerë.

Raportohet se mes viktimave ka shumë gra dhe fëmijë.

Presidenti pritej t’i drejtohej turmës në Charikar, kryeqyteti i provincës Parëan province, në veri të Kabulit, kur ndodhi sulmi i militantëve.

Ndërkohë një sulm tjetër u shënou pak kohë më vonë në afërsi të bazës ushtaraka dhe ambasadës amerikane në qendër të Kabulit. Nga ky sulm humbën jetën 6 persona.

Kryengritësit talebanë morën përsipër përgjegjësinë për të dyja sulmet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...