Zbulohet një fushë e madhe nafte dhe gazi në Kinë - Bota Sot
Zbulohet një fushë e madhe nafte dhe gazi në Kinë

Azia

Zbulohet një fushë e madhe nafte dhe gazi në Kinë

Më: 30 shtator 2019 Në ora: 16:45
Foto

National Petroleum Company (CNPC) e Kinës, prodhuesi dhe furnizuesi më i madh i naftës dhe gazit në vend, ka zbuluar një depozitë të re në det të hapur në veri-perëndim të Kinës që përmban rezerva më shumë se një miliard ton.

Një përparim i rëndësishëm erdhi nga një eksplorim i Pellgut Ordos 7, me rezerva të provuara të vlerësuara në 358 milionë ton, ndërsa rezervat e vlerësuara mund të arrinin në 693 milionë ton.

“Kjo do të thotë që një fushë që përmban një miliard ton rezerva është zbuluar në fushën e madhe të naftës Qingeng,” tha kompania në një deklaratë.

“Fusha e naftës do të prodhojë një total prej 640,000 ton naftë këtë vit, me prodhimin vjetor që pritet të arrijë në tre milionë ton në të ardhmen e afërt”, tha Li Luguang, nënkryetar i PetroChina, një filial i CNPC.

Petro China gjithashtu raportoi se rreth 740.9 miliardë metra kub rezerva të provuara të gazit janë gjetur në vendet Changning-Veyuan dhe Tajang në basenin e Sichuan, që do të thotë se rezervat totale të kontrolluara janë 1.061 miliardë metra kub në zonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...