Mijëra njerëz protestojnë për studentin e plagosur në protestat në Hong Kong - Bota Sot
Mijëra njerëz protestojnë për studentin e plagosur në protestat në Hong Kong

Azia

Mijëra njerëz protestojnë për studentin e plagosur në protestat në Hong Kong

Më: 2 tetor 2019 Në ora: 20:51
Foto

Të nxitur nga zemërimi dhe pikëllimi, mijëra njerëz dolën në rrugët e Hong Kongut të mërkurën për të denoncuar të shtënat e një studenti adoleshent nga policia, një përshkallëzim të forcës që ka intensifikuar gjendjen mes protestuesve dhe autoriteteve, raporton The Guardian.

Gjatë ditës protestuesit marshuan nëpër qendrën e qytetit, organizuan ulje në shkolla dhe u mblodhën në një sallë gjyqi ku demonstruesit e tjerë u përballën me akuza për rebelime. Në mbrëmje mijëra të tjerë u bashkuan në mitingje kryesisht paqësore në Hong Kong, duke denoncuar brutalitetin e policisë. Disa thirrën që forca e policisë të shpërndahet.

Shumë në demonstrata mbajtën duart mbi anën e majtë të gjoksit të tyre në nderim të 18-vjeçarit Tsang Chi-kin, i cili u qëllua në një distancë të zbrazët të martën, me plumbin i mungonte zemra. Tsang ishte në spital në gjendje të qëndrueshme, por kritike pas operacionit për të hequr plumbin.
 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...