Xi premton hapjen graduale të tregjeve kineze për investime - Bota Sot
Xi premton hapjen graduale të tregjeve kineze për investime

Azia

Xi premton hapjen graduale të tregjeve kineze për investime

Më: 5 nëntor 2019 Në ora: 07:30
Xi Jinping

Presidenti Xi Jinping premtoi hapa më gradualë të hapjes së tregut në fillimin e një panairi të importit të martën.

Ekspozita e dytë e Kinës Ndërkombëtare e Importit shpalos tregun e gjerë të importit të vendit prej 1.4 miliardë njerëzve për të ndihmuar në defektimin e ankesave që subvencionojnë në mënyrë të padrejtë industritë dhe i mbron ata nga konkurrenca. Ajo ofron një platformë marketingu për furnizuesit e huaj të mallrave nga vera në jahte, por bën më pak për kompanitë që tashmë janë vendosur në Kinë.

"Dera që po hapet, Kina do të hapet vetëm edhe më tej dhe më gjerë", tha Xi në një fjalim para një audiencë që përfshinte Presidentin Francez Emmanuel Macron dhe kryeministrat e Greqisë, Xhamajkës dhe Serbisë, raporton AP.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat