Gratë myslimane në Kinë detyrohen të flejnë me zyrtarë shtetërorë, ndërsa burrat i kanë në kampe internimi - Bota Sot
Gratë myslimane në Kinë detyrohen të flejnë me zyrtarë shtetërorë, ndërsa burrat i kanë në kampe internimi

Azia

Gratë myslimane në Kinë detyrohen të flejnë me zyrtarë shtetërorë, ndërsa burrat i kanë në kampe internimi

Më: 6 nëntor 2019 Në ora: 15:18
Xinjiang

Gratë myslimane burrat e të cilëve janë ndaluar në kampe internimi kinez, raportohet se janë detyruar të ndajnë shtretër me zyrtarë meshkuj të qeverisë, të caktuar për t’i monitoruar në shtëpitë e tyre.

Punëtorët e partisë komuniste flenë rregullisht së bashku me anëtarët e familjeve të persekutuara të minoriteteve Ujgur gjatë vizitave të mbikqyrjes që zgjasin deri në një javë, thanë burime të partisë për Radion Azia e Lirë.

Monitorimi përbën një pjesë të shtypjes sistematike të muslimanëve në rajonin perëndimor të Kinës Xinjiang, ku ekspertët dhe grupet e të drejtave të njeriut besojnë se më shumë se një milion Ujgur – shumica prej tyre burra – janë arrestuar në mënyrë arbitrare në kampe të fshehta të riedukimit.

Ata që nuk janë të burgosur përballen me një regjim sigurie gjithnjë e më të rreptë, i cili përfshin pikat e armatosura, kartat e identitetit dhe rrugët e instaluara me kamera të njohjes së fytyrës.

Që nga fillimi i vitit të kaluar, familjeve Ujgure në Xinjiang u kërkohet të ftojnë zyrtarë të qeverisë në shtëpitë e tyre, t’u sigurojnë atyre informacione për jetën e tyre dhe pikëpamjet politike dhe të pajtohen me indoktrinimin politik.

Kina ka vendosur më shumë se një milion spiunë – shumica e tyre meshkuj dhe një pjesë e shumicës etnike Han të vendit – për të qëndruar në familjet Ujgure çdo dy muaj si pjesë e asaj që e quan programi “Pair Up and Become Family”.

Gjatë vizitave të tyre, zyrtarët – të cilët qeveria i përshkruan si “të afërm” të familjeve të monitoruara – punojnë, hanë dhe shpesh ndajnë një shtrat me “nikoqirët” e tyre, tha një zyrtar i partisë komuniste për RFA.

“Ata qëndrojnë me të afërmit e tyre të çiftuar ditë e natë,” tha oficeri, i cili mbikëqyr 70 deri në 80 familje në qarkun Yengisar dhe foli në kushte anonimiteti.

“Normalisht një ose dy njerëz flenë në një shtrat dhe nëse moti është i ftohtë, tre njerëz flenë së bashku,” shtoi ai.

Oficeri i përshkroi spiunët si “duke ndihmuar” familjet ujgare “me ideologjinë e tyre, duke sjellë ide të reja” dhe “biseda me ta për jetën, gjatë së cilës kohë ata zhvillojnë ndjenja për njëri-tjetrin”.

Qeveria e përshkruan programin si vullnetar, por muslimanët e Kinës janë të vetëdijshëm që refuzimi i çdo nisme shtetërore mund të çojë në një markë ekstremiste të mundshme. Imazhet e mediave sociale tregojnë “të afërmit” e rinj që marrin pjesë në dasma, funerale dhe raste të tjera dikur konsiderohen intime dhe private.

Kreu i një komiteti lagjeje në Yengisar konfirmoi për RFA se zyrtarët meshkuj rregullisht flinin përkrah grave Ujgure gjatë qëndrimit të tyre. Ai sugjeroi se ishte e pranueshme për zyrtarët të mbanin një distancë prej një metër nga “nikoqirët” e tyre gjatë natës, dhe pretendoi se askush nuk ishte ankuar për marrëveshjen.

“Human Rights ëatch” ka thënë më parë se familjet Ujgure nuk u jepet asnjë mundësi për të refuzuar vizitat, për të cilat tha se ishin një shembull i “praktikave thellësisht invazive të asimilimit të detyruar” që “jo vetëm që shkelin të drejtat themelore, por gjithashtu kanë të ngjarë të nxisin dhe thellojnë pakënaqësinë në Rajoni”.

“Familjet myslimane në të gjithë Xinjiang tani janë duke ngrënë dhe po flenë nën kujdesin e shtetit në shtëpitë e tyre,” tha Maya ëang, një studiuese e lartë e Kinës në këtë organizatë.

Peter Irwin, zëdhënës i grupit të mërgimit të Kongresit Ujgur Botëror, i tha The Independent se programi shënoi “një hap të çoroditur përpara” në shtypjen e muslimanëve në Kinë.

“Ajo që përfaqëson është shkatërrimi i plotë i linjës midis jetës private dhe publike,” shtoi ai. “Të kesh burra kinezë ose zyrtarë të policisë kineze të qëndrojnë në shtëpitë e tyre nuk është diçka e re, por ka të bëjë me mbajtjen e skedave mbi njerëzit sa më afër që të jetë e mundur.

“Është një program për të eleminuar identitetin ujgur duke siguruar që njerëzit mos të shprehen.”

Ai shtoi: “Në çdo vend tjetër ose në ndonjë vend tjetër në Tokë, ne do të mendonim se kjo është e çmendur, por në Kinë thjesht duket se është e barabartë për kursin për sa i përket asaj që ata kanë bërë në dy ose tre vitet e fundit.

“Sigurisht, monitorimi i njerëzve, kjo është diçka, por të kesh një politikë të njerëzve që flenë në të njëjtat shtretër si njerëzit, ky është një hap i çoroditur përpara që nuk e kemi parë më parë.”

Qeveria përshkruan goditjen e saj më të gjerë ndaj muslimanëve të Xinjiang si një “luftë kundër terrorit” e nisur pas një seri sulmesh të supozuara ekstremiste në vitin 2014. Pasi fillimisht mohoi ekzistencën e kampeve të internimit, qeveria më vonë filloi t’i referojë ata si “qendra të aftësimit profesional” vullnetar .

Por ish të arrestuarit kanë pohuar se të burgosurit i nënshtrohen torturave, eksperimenteve mjekësore dhe dhunimeve të bandave.

Javën e kaluar, Mbretëria e Bashkuar u bashkua me 22 vende të tjera në Kombet e Bashkuara në dënimin e persekutimit të muslimanëve në Pekin, duke i bërë thirrje Kinës të respektojë të drejtat e njeriut dhe lirinë e fesë së qytetarëve të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat