Mbyllen shkollat në New Delhi për shkak të ajrit të ndotur - Bota Sot
Mbyllen shkollat në New Delhi për shkak të ajrit të ndotur

Azia

Mbyllen shkollat në New Delhi për shkak të ajrit të ndotur

Më: 14 nëntor 2019 Në ora: 13:58
Foto

Shkollat në kryeqytetin e Indisë janë mbyllur të enjten dhe të premten pas një acarimi të ajrit të dëmshëm që rrethuan qytetin për të tretën ditë radhazi, dhe banorët e zemëruar fajësuan autoritetet për mbajtjen e një gare vjetore për fëmijë, raporton AP.

Ndërtesat dhe monumentet u errësuan kryesisht nga tymi dhe një këshillë zyrtare shëndetësore i nxiti njerëzit të shmangin të gjitha aktivitetet fizike jashtë.

Indeksi i cilësisë së ajrit tejkaloi 460, nëntë herë nivelin e rekomanduar nga Organizata Botërore e Shëndetit, sipas Bordit Qendror të Kontrollit të Ndotjes të drejtuar nga shteti. Në disa vende, indeksi kaloi nivelin 500.

Sidoqoftë, qindra fëmijë morën pjesë të enjten në garën vjetore "Run for Children" të organizuar nga një grup jofitimprurës i quajtur Prayas.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat