400 raketa mbi Izrael, 26 viktima, qindra të plagosur - Bota Sot
400 raketa mbi Izrael, 26 viktima, qindra të plagosur

Azia

400 raketa mbi Izrael, 26 viktima, qindra të plagosur

Më: 15 nëntor 2019 Në ora: 10:20
Sulmet

Situata midis Palestinës dhe Izraelit ka qenë teje delikate, ku tashmë kanë arritur në luftë kundër njëri-tjetrit.

Si shkak i këtyre trazirave kanë mbetur të vdekur 26 persona, ndër ta ka pasur edhe fëmijë.

Palestinezët nuk kanë reshtur së hedhuri raketa kundër banorëve izraelitë duke lënë të plagosur me qindra njerëz, të cilët tashmë të frikësuar nga ky terror po detyrohen të fshihen nëpër tunele dhe bunkerë.

Armëpushimi nuk është arritur e për këtë arsye ndodhën këto vrasje masive dhe lëndime në shumë njerëz.

Janë lëshuar rreth 400 raketa drejt Izraelit, 5% të atyre që ka në dispozicion.

Udhëheqësit palestinezë nuk kanë pranuar të bënin një armëpushim, duke deklaruar se Izraeli duhet të paguajë për ekzekutimin e liderit të saj ushtarak, Baha Abu al-Ata.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat