Protestat në verilindje të Indisë

Azia

Protestat në verilindje të Indisë

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 10:12
Foto ilustrim

Protestuesit në verilindje të Indisë u vunë zjarr gomave dhe prenë pemët për të bllokuar rrugët të martën në një mbyllje në të gjithë rajonin disa orë pasi ligjvënësit miratuan projektligjin e ri të qeverisë për qeverinë, raporton France24.

Legjislacioni, i vendosur të dalë para dhomës së sipërme të mërkurën, do të ndjekë shpejt kërkesat e shtetësisë nga refugjatët nga tre vendet fqinje - por jo nëse ata janë myslimanë.

Për grupet islamike, opozitën, grupet e të drejtave dhe të tjerët kjo i përshtatet axhendës së nacionalizmit hinduist të kryeministrit Narendra Modi për të margjinalizuar 200 milion muslimanët e Indisë - diçka që ai e mohon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat