Protestuesit tubohen në Indi për të kundërshtuar projektligjin e shtetësisë - Bota Sot
Protestuesit tubohen në Indi për të kundërshtuar projektligjin e shtetësisë

Azia

Protestuesit tubohen në Indi për të kundërshtuar projektligjin e shtetësisë

Më: 11 dhjetor 2019 Në ora: 13:03
Foto

Protestuesit dogjën goma dhe bllokuan autostradat dhe gjurmët hekurudhore në veri-perëndim të largët të Indisë për një ditë të dytë të Mërkurën, pasi dhoma e sipërme e Parlamentit filloi të debatojë mbi legjislacionin që do të japë shtetësinë për të përndjekurit hindus dhe pakicat e tjera fetare nga Pakistani, Bangladeshi dhe Afganistani, shkruan AP.

Projekt-ligji u miratua të hënën në dhomën e ulët, ku qeveria nacionaliste hinduiste e kryeministrit Narendra Modi gëzon mbështetjen e shumicës. Projekt-ligji ka ende nevojë për mbështetjen e grupeve më të vogla politike rajonalë në dhomën e sipërme që ai të bëhet ligj.

Agjensia e lajmeve Press Trust of India raportoi se policia gjuajti plumba gome dhe përdori shkopinj dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë protestuesit në rrethin Dibrugarh në shtetin Assam të Mërkurën. Protestat e rrugëve u raportuan edhe në Gauhati, kryeqyteti shtetëror.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat