Kina e dënon me 13 vjet burgim ish-shefin e Interpol-it - Bota Sot
Kina e dënon me 13 vjet burgim ish-shefin e Interpol-it

Azia

Kina e dënon me 13 vjet burgim ish-shefin e Interpol-it

Më: 21 janar 2020 Në ora: 10:49
Meng Hongwei

Ish-shefi i Interpol-it, Meng Hongwei, është dënuar me 13 vjet e gjysmë burgim nga një gjykatë kineze pasi u shpall fajtor për marrje të ryshfetit.

Autoritetet kineze thanë se ai është arrestuar më herët si pjesë e fushatës së presidentit Xi Jinping kundër korrupsionit.

Shefi i parë kinez i organizatës kryesore policore në botë ka pranuar se i ka marrë dy milionë dollarë ryshfet.

Përpos dënimit me burgim të gjatë, ai u detyrua të paguajë një gjobë prej dy milionë juanëve kinezë, të cilët e kanë vlerën e 290 mijë dollarëve amerikanë.

Meng ishte zhdukur në shtator të vitit 2018 përderisa ishte në një vizitë në Francë, ku e ka selinë qendrore Interpol-i.

Ai kishte mandat për shef të Interpol-it deri në vitin 2020, por kjo organizatë kishte njoftuar se kinezi ka dhënë dorëheqje disa ditë pasi bashkëshortja e kishte raportuar si të zhdukur.

Partia Komuniste e Kinës më parë e ka akuzuar Meng-un për keqpërdorim të pozitës zyrtare për përfitime personale, keqpërdorim të fondeve shtetërore dhe shkelje të parimeve të partisë, shkruan “BBC”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat