Alarmojnë shkencëtarët kinezë: Koronavirusi mund të bartet përmes syve - Bota Sot
Alarmojnë shkencëtarët kinezë: Koronavirusi mund të bartet përmes syve

Azia

Alarmojnë shkencëtarët kinezë: Koronavirusi mund të bartet përmes syve

Më: 25 janar 2020 Në ora: 09:37
Wang Guangfa

Koronavirusi vrasës, që po përhapet me shpejtësi, mund të transmetohet edhe përmes syve. Kështu kanë paralajmëruar shkencëtarët kinezë.

Eksperti i njohur kinez, Wang Guangfa tha se druhet se ai e ka marrë virusin e ngjashëm me SARS për shkak se nuk mbante syzet mbrojtëse. Sipas Daily Mail, edhe të tjerë ekspertë kanë konfirmuar se është absolutisht e mundur që virusi të hyjë përmes syve. Po ashtu, ata paralajmërojnë se virusi, që mendohet se përhapet përmes kollës dhe teshtimave- mund të lëvizë në trup duke shkuar në sy.

Edhe Paul Kellam, profesor i gjenomikës së viruseve në ‘’Imperial College London’’ ka treguar se mund të kontraktohet virusi përmes syve.

‘’”Nëse ka pikëza të teshtitura prej jush, ato do të barten nga hunda juaj, në syrin tuaj,” tha ai për MailOnline.

‘Syri juaj lidhet me hundën tuaj përmes kanalit lacrimal’’, shtoi ai. ‘’Nëse vuani nga alergjitë dhe nëse sytë tuaj lotojnë, po ashtu edhe hunda juaj. Ose nëse vendosni ilaçe në sytë tuaj, atë do ta ndjeni në pjesën e pasme të fytit. Nuk është e pazakontë që gripi dhe viruset e tjera të transmetohen në këtë mënyrë. Ju gjithashtu mund të merrni infeksione të frymëmarrjes përmes syrit.”

Sipas ekspertit Kellam,  kjo është arsyeja pse punonjësit e kujdesit shëndetësor duhet të veshin syze mbrojtëse, pasi vetëm maska nuk mjafton, transmeton Periskopi.

Kurse dr Michael Head, bashkëpunëtor i lartë i kërkimit shkencor në shëndetin global në Universitetin e Southampton, mbështeti pretendimet e profesor Kellam.

‘’Transmetimi i virusit potencialisht do të prekë sytë, gjë që e  bën më të lehtë përhapjen nga një person tek tjetri”

Dr Guangfa ishte pjesë e një ekipi ekspertësh që në fillim të këtij muaji vizituan Wuhan, vendin ku virusi u shfaq për herë të parë.

“Unë u diagnostikova dhe gjendja ime tash është e mirë,” i tha ai televizionit Cable.

Koronavirus deri më tani ka marrë jetën e 41  personave  në  Kinë, ndërsa më shumë se 900 persona deri më tash  janë infektuar në gjithë botën.

Organizata Botërore e Shëndetit dje ka shpallur  urgjencë globale shëndetësore.

Simptomat e koronavirusit nisin me ethe,  kollë të thatë dhe teshtitje. Kjo pasohet nga gulçim dhe në fund mund të zhvillohet në pneumoni.

Çka është Koronavirusi?

Virusi kinez është identifikuar si një lloj i ri i koronavirusit. Koronaviruset janë një familje e madhe e patogjenëve, shumica e të cilave shkaktojnë infeksione të buta të frymëmarrjes siç është ftohja e zakonshme.

Por koronaviruset gjithashtu mund të jenë vdekjeprurëse. SARS, ose sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes, e  shkaktuar nga një koronavirus  vrau qindra njerëz në Kinë dhe Hong Kong në fillim të viteve 2000.

A mund të vrasë ky virus?

Po. 41 njerëz deri më tani kanë vdekur pasi u diagnostifikuan me virusin.

Simptomat

Simptomat e tij zakonisht manifestohen me ethe, kollë dhe probleme me frymëmarrjen, por te disa pacientë ka zhvilluar edhe pneumoni, një infeksion potencialisht kërcënues për jetën që shkakton inflamacion të qeseve të vogla të ajrit në mushkëri. Njerëzit që bartin koronavirusin e romanit mund të kenë vetëm simptoma të buta, siç është dhimbja e fytit. Ekspertët kanë frikë se ata mund të supozojnë se kanë një ftohje të zakonshme dhe të mos kërkojnë kujdes mjekësor.

A mund të shërohemi nga ky virus?

Koronavirusi Wuhan aktualisht nuk mund të kurohet. Antibiotikët nuk funksionojnë kundër viruseve, kështu që ata nuk mund t’i përdorni. Droga antivirale mund ta shërojë por procesi i të kuptuarit të një virusi, më pas zhvillimi dhe prodhimi i barnave për ta trajtuar atë, do të duheshin vite dhe sasi të mëdha parash.

Asnjë vaksinë nuk ekziston ende për koronavirusin.

Si filloi të përhapet?

Rastet e para të identifikuara ishin në tregun me shumicë të detit Huanan në Wuhan

Çfarë po bëjnë vendet për të parandaluar përhapjen?

Vendet e Azisë kanë rritur mbikëqyrjen e aeroporteve, përfshirë Japoninë, Korenë e Jugut, Tajlandën, Hong Kongun, Indonezinë, Malajzinë dhe Filipinet.

Australia dhe SHBA. po ekzaminojnë gjithashtu pacientët, ndërsa  Mbretëria e Bashkuar njoftoi se do të kontrollojë pasagjerët që kthehen nga Wuhan.

A është e ngjashme me diçka që kemi parë ndonjëherë më parë?

Ekspertët e kanë krahasuar atë me shpërthimin e vitit 2003 të sindromës së rëndë akute të frymëmarrjes (SARS). Epidemia filloi në jug të Kinës dhe vrau më shumë se 700 njerëz në Kinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat