Kjo është harta e botës që tregon vendet e prekura deri më tani nga virusi vdekjeprurës - Bota Sot
Kjo është harta e botës që tregon vendet e prekura deri më tani nga virusi vdekjeprurës

Azia

Kjo është harta e botës që tregon vendet e prekura deri më tani nga virusi vdekjeprurës

Më: 26 janar 2020 Në ora: 00:28
Foto

Ekspertët po pyesin pse autoritetet kineze papritmas u hodhën në veprim, disa javë pasi u raportua rasti i parë i koronavirusit. 

Më shumë se 1.300 njerëz janë infektuar globalisht me virusin e gjurmuar në një treg ushqimesh deti në qytetin Wuhan që po shiste ilegalisht ushqime.

Ky virus është përhapur në katër kontinente deri më tani, me Azinë, përkatësisht Kinën, që ka numrin më të madh të të prekurve.

Coronavirusi është shfaqur edhe në kontinentet si Evropë, Amerikë e Veriut, dhe Australi. Të vetmet dy kontinente të paprekura deri më tani janë Afrika dhe Amerika e Jugut. Kjo është harta që tregon se sa persona janë prekur deri më tani në secilin shtet.

Mirëpo kjo ende nuk e ka alarmuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë, e cila ende nuk ka arritur të deklarojë një krizë globale shëndetësore. Të enjten organizata tha se ishte ‘shumë herët’ për një vendim të tillë, por shtoi se një emergjencë ende mund të deklarohet nëse shpërthimi vazhdon të përhapet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat