Hong Kong ndalon hyrjen e vizitorëve nga provinca e virusit të Kinës - Bota Sot
Hong Kong ndalon hyrjen e vizitorëve nga provinca e virusit të Kinës

Azia

Hong Kong ndalon hyrjen e vizitorëve nga provinca e virusit të Kinës

Më: 26 janar 2020 Në ora: 20:05
Foto ilustrim

Banorët e provincës Hubei të Kinës, ku u raportua për herë të parë shpërthimi i koronavirusit, do të ndalohet hyrja në Hong Kong nga e hëna ndërsa Kina përpiqet të ndalojë përhapjen e shpejtë të virusit, raporton Reuters.

Kabineti i Kinës njoftoi gjithashtu se do të zgjasë festën njëjavore të Lunarit të Vitit të Ri me tre ditë deri në 2 shkurt dhe shkollat do të kthehen nga pushimi i tyre më vonë se zakonisht, tha transmetuesi shtetëror CCTV.

Autoritetet shëndetësore në të gjithë botën po garojnë për të parandaluar një pandemi të virusit, i cili ka infektuar më shumë se 2,000 njerëz në Kinë dhe ka vrarë 56.

Një numër i vogël i rasteve të infeksionit janë raportuar në vende të tjera, përfshirë Tajlandën, Australinë, Shtetet e Bashkuara, Francë dhe Kanada. Asnjë viktimë nuk është regjistruar jashtë Kinës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat