Tërmeti me magnitudë 7 ballë 'shkund' Japoninë

Azia

Tërmeti me magnitudë 7 ballë 'shkund' Japoninë

Më: 13 shkurt 2020 Në ora: 15:24
Ilustrim

Një tërmet i madh goditi sot bregdetin verior të Japonisë, por nuk ka raportime për dëme serioze ose lëndime dhe asnjë rrezik për një cunami, thanë zyrtarët vendas.

Tërmeti me madhësi 7 ballë e kishte epiqendrën në det, 62 milje në juglindje të Ishujve Kuril të Rusisë, tha Shërbimi Gjeologjik i Sh.B.A. (USGS).

Tërmeti nënujor ndodhi 100 milje nën sipërfaqen e oqeanit.

Zyrtarët thanë se tërmeti nuk ka të ngjarë të shkaktojë ndonjë cunam për shkak të thellësisë dhe distancës së tij nga bregu.

Japonia u godit nga një tërmet tjetër dje, me madhësi 5.2, që goditi brigjet e prefekturës Fukushima.

Në vitin 2011, Fukushima ishte vendi i katastrofës më të rëndë bërthamore në botë që nga hernernobili kur një tërmet me madhësi 9.1 shkaktoi një tsunami që përmbyti planin bërthamor dhe që çoi në një rrjedhje rrezatimi.

Dëshmitarët thanë se ata kishin ndjerë një tronditje të gjatë 10 sekondave gjatë dridhjes, rreth orës 7.30 të mëngjesit, me orën lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat