Shkalla e të infektuarve nga coronavirusi në Kinë është në rënie

Azia

Shkalla e të infektuarve nga coronavirusi në Kinë është në rënie

Më: 16 shkurt 2020 Në ora: 19:10
Foto ilustrim

Autoritetet kineze njoftuan të dielën një rënie në rastet e reja të coronavirusit për ditën e tretë me radhë.

Shpërthimi deri më tani ka infektuar të paktën 69,000 njerëz në mbarë botën, pasi filloi në Kinë, ku 1.669 kanë vdekur si rezultat.

Ka një vdekje në Francë dhe katër të tjerë jashtë Kinës: një në Hong Kong, Japoni dhe Filipine dhe Tajvan.

Zëdhënësi i Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës tha të dielën se masat që vendi ka ndërmarrë për të ndaluar përhapjen e virusit kanë një efekt pozitiv.

Mi Feng tha që përqindja e çështjeve që konsiderohen të rënda ka rënë nga 15,9% në janar në 7,2%.

Diku tjetër, Japonia tha të dielën se 70 raste të reja të COVID-19, siç quhet virusi zyrtarisht, janë zbuluar në një anije lundrimi në karantinë në Yokohama.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera po përgatiten të evakuojnë qytetarët e tyre në bord.

Japonia thotë se 355 infeksione tani janë konfirmuar në Princess Diamond.

Në një zhvillim tjetër, prodhuesi i makinave japoneze Toyota ka vendosur të rihapë tre nga katër objektet e tij me qendër në Kinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat