Iran, numri i vdekjeve nga koronavirusi rritet në 1.433

Azia

Iran, numri i vdekjeve nga koronavirusi rritet në 1.433

Më: 21 mars 2020 Në ora: 07:16
Ilustrim

Numri i të vdekurve koronavirusi i ri në Iran është rritur në 1.433, që është një ndër vendet më të goditura nga kjo sëmundje, njoftoi sot televizioni shtetëror.

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Alireza Reisi, për televizionin shtetëror tha se 149 persona tjerë vdiqën nga virusi gjatë 24 orëve të fundit. Me 1.237 raste të reja brenda një dite, numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara arriti në 19.644, shtoi ajo.

Përveç Kinës, Italisë dhe Koresë së Jugut, Irani është ndër vendet më të prekura nga fillimi i shpërthimit dhjetorin e kaluar. Si pjesë e përpjekjeve për t’u përballur me virusin, Teherani ka ndërmarrë disa masa, duke përfshirë mbylljen e të gjitha shkollave dhe institucioneve të arsimit të lartë, duke ndaluar ngjarje sportive dhe duke ndaluar zyrtarët qeveritarë të largohen nga vendi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat