Iranianët nuk e dëgjojnë qeverinë, dalin rrugëve për ta festuar Vitin e tyre të Ri

Azia

Iranianët nuk e dëgjojnë qeverinë, dalin rrugëve për ta festuar Vitin e tyre të Ri

Më: 22 mars 2020 Në ora: 09:23
Foto ilustrim

Kërkesa e qeverisë iraniane që qytetarët të qëndrojnë nëpër shtëpitë e tyre është injoruar me të madhe. Policia e këtij vendi ka thënë se mbi 1.2 milion njerëz kanë dalë rrugëve për ta festuar Vitin e Ri Iranian.

Qytetet veriore të bregut të Kaspikut raportuan dhjetëra mijëra vetura me njerëz që ishin nisur drejt qendrave më të njohura të pushimeve, shkruan “The Guardian”.

Sipas të dhënave të publikuara të premten, Irani tashmë i ka rreth 20 mijë të infektuar me koronavirus dhe mbi 1400 të vdekur nga kjo sëmundje. Vetëm në 24 orët e fundit, atje u regjistruan 1237 infektime të reja dhe 149 vdekje.

Të gjitha shtresat e shoqërisë iraniane, përfshirë ushtrinë dhe udhëheqësit fetarë, kanë kërkuar nga njerëzit që të qëndrojë në shtëpi edhe gjatë festës së tyre, kur miliona iranianë tradicionalisht e vizitojnë njëri-tjetrin për ta festuar ardhjen e pranverës.

Autoritetet në qytetin e dytë më të madh në Iran, Mashhad, thanë se kësaj radhe kishte vetëm 2 për qind më pak trafik sesa vitin e kaluar, pavarësisht thirrjes së zyrtarëve për izolim në shtëpi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat