India urdhëron mbyllje 3-javore në mbarë vendin

Azia

India urdhëron mbyllje 3-javore në mbarë vendin

Nga: E.B Më: 24 mars 2020 Në ora: 16:25
Ilustrim

 

Kryeministri indian Narendra Modi ka urdhëruar një bllokim mbarëkombëtar 21-ditësh duke filluar në mesnatën e së mërkurës.

Të gjitha 36 shtetet dhe territoret e Indisë do të jenë nën një bllokim të plotë në një përpjekje për të trajtuar përhapjen e koronavirusit.

Në një adresë televizive Modi tha se pandemia koronavirus është përhapur në shumë shtete të botës dhe kombet më të fuqishme janë bërë të pafuqishëm përballë kësaj situate. Ai kërkoi që të mbahet distanca sociale e cila parashihet si e vetmja mundësi për të luftuar virusin.

"Unë kërkoj nga ju që të qëndroni kudo që jeni në këtë vend. Në funksion të situatës aktuale, bllokimi do të zbatohet për 21 ditë, që do të thotë se 21 ditët e ardhshme janë vendimtare për ne," vazhdoi Modi.

Këto janë shërbimet thelbësore që do të funksionojnë:

Ujë

Elektricitet

Shërbimet shëndetësore

Shërbime zjarri

Sende ushqimore

Shërbimet komunale.

Të gjitha dyqanet, ndërmarrjet tregtare, fabrikat, punëtoritë, zyrat, tregjet dhe vendet e adhurimit do të mbyllen. Autobusët ndërkombëtarë dhe metrotë do të pezullohen. Aktiviteti ndërtimor gjithashtu do të ndalet gjatë kësaj periudhe, raportoi CNN, transmetoi Bota Sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat