Koronavirusi: Fëmijët e rrugëve në Indi përpëliten nga uria prej izolimit - Bota Sot
Koronavirusi: Fëmijët e rrugëve në Indi përpëliten nga uria prej izolimit

Azia

Koronavirusi: Fëmijët e rrugëve në Indi përpëliten nga uria prej izolimit

Më: 11 prill 2020 Në ora: 15:08
Indi

Vendosja e papritur e një bllokimi 21-ditor në Indi për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, ka shkaktuar kaos në jetën e miliona fëmijëve.

Dhjetëra mijëra thërrasin për ndihmë në ditë e mijëra shkojnë në flenë të uritur ndërsa vendi mbyllet për të luftuar pandeminë.

Me 472 milionë fëmijë, India ka popullsinë më të madhe të fëmijëve në botë dhe bllokimi ka ndikuar rreth 40 milion fëmijë nga familje të varfra.

Image

Aty përfshihen ata që punojnë në ferma dhe fusha në zonat rurale, si dhe fëmijë që shesin lecka apo balona a xhingla në semaforë.

Sanjay Gupta, drejtor i Chetna, një bamirës me bazë në Delhi që punon me fëmijët që punojnë dhe fëmijët e rrugës thotë se më të prekurit janë miliona fëmijë të pastrehë që jetojnë në qytete - nëpër rrugë

"Gjatë bllokimit, të gjithëve u është thënë që të qëndrojnë në shtëpi. Po fëmijët e rrugës? Ku të shkojnë?" pyet ai.

Sipas një vlerësimi, Delhi ka më shumë se 70,000 fëmijë në rrugë. Por z. Gupta thotë se numri është me të vërtetë shumë më i lartë. Dhe këta fëmijë, thotë ai, janë zakonisht shumë të pavarur. "Ata kërkojnë mjetet e tyre për të mbijetuar dhe kKjo është hera e parë që ata kanë nevojë për ndihmë."

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat