Shkelet marrëveshja me SHBA/ Rriten sulmet e Talibanëve ndaj forcave afgane - Bota Sot
Shkelet marrëveshja me SHBA/ Rriten sulmet e Talibanëve ndaj forcave afgane

Azia

Shkelet marrëveshja me SHBA/ Rriten sulmet e Talibanëve ndaj forcave afgane

Më: 1 maj 2020 Në ora: 20:49
Afganistan

Talebanët kanë organizuar më shumë se 4500 sulme në Afganistan, duke shënuar një përshkallëzim të mprehtë të dhunës, në 45 ditët që nga nënshkrimi i një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara që i hap rrugën një tërheqje të trupave amerikane.

Dy grupe të të dhënave, një nga një burim ushtarak perëndimor dhe një nga një organ i pavarur, të dy tregojnë sulme nga grupi i ashpër islamik i ngritur me më shumë se 70 përqind midis 1 marsit dhe 15 prillit në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më pare, raporton Reuters.

Të dhënat e qeverisë afgane tregojnë se më shumë se 900 forca lokale dhe kombëtare afgane u vranë gjatë asaj periudhe, nga rreth 520 një vit më parë.

Ndërkohë, viktimat nga ana e Talibanëve kanë rënë në 610 në këtë periudhë, nga afërsisht 1.660 një vit më parë, pasi forcat amerikane dhe afgane kanë zvogëluar numrin e sulmeve tokësore dhe sulmeve ajrore pas marrëveshjes amerikane-talebane.

Zyrtarë të lartë perëndimorë, afganë dhe të pavarur që gjurmojnë situatën në terren thonë se rritja e sulmeve tregon mosrespektimin e qëllimshëm të grupit kryengritës për një zotim për të ulur dhunën e bërë si pjesë e marrëveshjes së nënshkruar në fund të shkurtit.

Dhuna në kombin e dëmtuar nga lufta ka përkuar me përhapjen e shpejtë të infeksionit të koronavirusit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat