‘Vrasje në emër të nderit’: Vajzat vriten nga kushëriri i tyre pasi iu publikua një video me një djalë - Bota Sot
‘Vrasje në emër të nderit’: Vajzat vriten nga kushëriri i tyre pasi iu publikua një video me një djalë

Azia

‘Vrasje në emër të nderit’: Vajzat vriten nga kushëriri i tyre pasi iu publikua një video me një djalë

Më: 17 maj 2020 Në ora: 11:27
Foto ilustrim

Dy vajza adoleshente nga Pakistani u vranë në emër të ‘nderit’ të pretenduar nga një anëtar i familjes, pasi një video e tyre filloi të qarkullonte në rrjetet sociale.

Sipas FIR, incidenti ndodhi në 14 maj rreth orës 02:00 në Shaam Plain Garyom, një fshat kufitar i Waziristanit të Veriut dhe Jugut në Khyber Pakhtunkhwa.

“Një raport i konfirmuar është pranuar se dy vajza të moshës 16 dhe 18 vjeç janë vrarë në emër të nderit nga kushëriri i tyre atëror, emri dhe adresa e të cilit nuk dihet, në Shaam Plain Garyom”, lexoi FIR e regjistruar në emër të një oficeri të shtëpisë së stacionit .

Ajo tha se arsyeja e vrasjeve besohej të ishte një video, e cila tregon një djalë të ri duke regjistruar veten me tre vajza të reja në një zonë të izoluar jashtë.

Një oficer i lartë policie në Waziristan konfirmoi incidentin dhe  tha  se dy nga tre vajzat në videon prej 52 sekondash janë vrarë. Ai tha se policia po mblidhte informacione për vajzën e tretë dhe burrin që shihet në video.

Sipas policisë zyrtare, duket se video në fjalë është xhiruar gati një vit më parë dhe me shumë mundësi ka kaluar virale në mediat sociale disa javë më parë.

“Sipas informacionit të marrë nga policia deri më tani, vajza e tretë dhe djali janë gjallë”, tha oficeri ndërsa citoi një raport. Ai zbuloi se familjet e dy viktimave raportohet se janë shpërngulur në fshatin e tyre të lindjes  pas incidentit, për të varrosur kufomat.

Incidenti vjen gati tetë vjet pas skandalit të videos Kohistan në vitin 2012, në të cilin tre gra u vranë ‘për nder’ pas një video që tregonte ato duke kënduar derisa dy djem vallëzonin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat